Gyógynövényekkel a tavaszi fülproblémák ellen

  • 02.04.2019
  • Bordohányi Alexandra

Végre megérkezett a tavasz, egyre melegebb van odakint, éledezik a természet. Ám nem szabad megfeledkeznünk arról sem, hogy az időjárás ilyenkor nagyon szeszélyes tud lenni, és könnyen megfázhatunk. Egy-egy gyulladásos betegség hamar rámehet az ember fülére is, kellemetlen tüneteket okozva. Ilyen problémák esetén az orvos mellett fordulhatunk a természet patikájához is.

A fülgyulladás kezelése

Megfázásból fakadó fülgyulladás esetén a két leghatásosabb gyógynövény a körömvirág és a fokhagyma. Mindkettőt használjuk fülbe cseppentve és elfogyasztva is, a hatékony gyógymód érdekében. A körömvirágból készítsünk forrázatot: 1-2 teáskanál szárított virágszirmot forrázzunk le 2-3 dl vízzel, majd ezt csepegtessük a fülbe egy tiszta textília segítségével. Reggel, délben és este ismételjük meg a folyamatot, és a nap során fogyasszunk el 1 liter körömvirág teát is. A fokhagyma-csepp elkészítéséhez néhány gerezd fokhagyma levét kell belepréselnünk egy teáskanálnyi olívaolajba, majd a fülbe csepegtetni. Használjuk ki a fokhagyma magas antibiotikus hatását is, ehhez egy bögre langyos tejbe aprítsunk bele 1-2 gerezd fokhagymát, adjunk hozzá egy teáskanál mézet, és lassan kortyolgatva fogyasszuk el az italt.

Sokan esküdnek a kamillavirágzat gyulladáscsökkentő hatására, ám allergiások esetében a kamillával való csepegtetés vagy gőzölés akár fordítva is elsülhet, és még nagyobb gyulladást okozhat, mind a szem, fül és az arcüreg gyulladása esetén. Kamillateát azonban nyugodtan kortyolgathatunk gyulladáscsökkentő célzattal.

A népi gyógyászatban előszeretettel használták/használják a kövirózsa kipréselt levét is különböző gyulladások kezelésére, többek között a középfülgyulladás kezelésére. Ahhoz, hogy ki tudjuk préselni a kövirózsa levét, egy nagyobb levelet mossunk és szárítsunk meg, majd vágjuk ketté és csepegtessük ki a nedvét. A félbe vágott levelet ne tároljuk, ha újabb adag levet szeretnénk nyerni, használjuk friss levelet.

Fülzúgás

Tavasszal sokak életében gyakori vendég a kellemetlen és idegesítő fülzúgás is. A fülzúgást gyakran a megemelkedett vérnyomás okozza, amelyet könnyedén kiválthat a meleg időjárás. A vérnyomás csökkentésére és ereink rugalmasságának megőrzésére is van megoldás a természetben. Az egyik legismertebb vértisztító, vérnyomáscsökkentő gyógynövény a csalán, melynek szárított leveléből készíthetünk gyógyteát, mely hidegen és melegen fogyasztva is nagyon kellemes.

Hasonlóan jótékony a fagyöngyből készült tea, mely vérnyomáscsökkentő hatása mellett nagyon gazdag antioxidánsokban is. A mézes fagyöngytea elkészítésénél arra kell ügyelnünk, hogy ez a gyógynövény hőre érzékeny, így ahelyett, hogy a leveleket leforráznánk, 6-8 órás áztatással kapjuk meg a gyógyteát.

Hosszabb távon segíti a normál vérnyomás beállítását a ginkgo biloba, azaz a páfrányfenyő tea. A ginkgo biloba értisztító hatásáról közismert, és amellett, hogy vérereinket pucolja, még az agy meszesedését is gátolja. Így testi egészségünk megőrzése mellett még a szellemi frissességünkről is gondoskodik.

Egészség

Szabadidő

Sport

50+

Kisgyermekek

Tinik

Celebek

Hallásvédelem

Állatvilág

Érdekességek

Infografikák