Magyarázatot találtak arra, miért gyorsabbak egyesek a zenetanulásban.
A Michigani Állami Egyetem közelmúltbeli tanulmánya a zongoratanulás korai fázisát vizsgálta, az intelligencia és a zenei alkalmasság kapcsolatát, valamint azt, hogy a kezdő zongoratanulók mennyire hisznek abban, hogy javítani tudnak az alap képességeiken. A zongoratanulási készség legerősebb előrejelzőjének az intelligencia bizonyult, melyet a zenei alkalmasság követett. A résztvevők önmagukban való hitének a hatása gyakorlatilag nulla volt.
A tanulmányban 161 egyetemi hallgató vett részt, akiknek a ’Happy Birthday’ szülinapi dalt kellett megtanulniuk zongorán lejátszani. Egyesek gyorsan megtanulták, mindössze 6 perces gyakorlás után. Mások kezdetben rosszul teljesítettek, ám később jelentősen javultak. Voltak, akik látszólag elvesztették a motivációjukat, míg többen nem tudták megtanulni a dalt, és végig gyengén szerepeltek. De mi lehetett ennek az oka?
A hallgatóknak kognitív képességeket mérő tesztet kellett kitölteniük, és ez alapján bizonyult az intelligencia döntő faktornak. Ám a kutatók óva intenek minden kezdő és képzett zenészt attól, hogy messzemenő következtetést vonjon le az eredményből, és esetleg bármi eltántorítsa a zenetanulástól.
Forrás: sciencedirect.com
2014 © Minden, ami hallás Impresszum | Adatvédelem | Állásajánlat