A Brigham Young Egyetem és a Colorado Állami Egyetem kutatói a közelmúltban világítottak rá arra, milyen jelentőséggel bír étkezésünkben az ún. „ropogós hatás”.
A kutatók szerint, ha evés közben odafigyelünk azokra a hangokra, melyeket az étel elrágásával keltünk, akkor vélhetően jobban kontroll alatt tudjuk tartani a bevitt kalóriák számát. Egy ennivalót ugyanis nem csak az állaga, az íze, az illata és a formája jellemez, hanem az a hang is, melyet akkor hallunk, amikor elrágjuk, és ha erre fókuszálunk, az csökkentheti a fogyasztásunkat.
A kutatók kísérletükben azt a meglepő felfedezést tették, hogy minél nagyobb hanggal jár egy étel csócsálása, annál kevesebbet eszünk belőle. Ez nagymértékben segíthet, hogy kevesebbet együnk az olyan hizlaló ételekből, mint a csipsz, a ropogósra sült szalonna, a pirítós, a kekszek és a rántott falatok.
Ugyanakkor a kutatók arra is felhívták a figyelmet, hogy ez az értékes észlelés kiesik, ha az étel hangját hangos zene- vagy tévéhallgatással elnyomjuk. Ezért érdemes levenni a hangerőt, és ügyelni arra, hogy evés közben csak a rágcsálás hangjára koncentráljunk.
2014 © Minden, ami hallás Impresszum | Adatvédelem | Állásajánlat