3 faktor, mely meghatározza a zaj okozta hallásromlás mértékét
A zaj okozta halláskárosodás súlyossága három tényezőtől függ.
- a zaj erősségétől
- a zajforrástól való távolságunktól
- mennyi ideig vagyunk kitéve a zajnak
Tehát a decibel, a távolság és az idő az a három faktor, mely befolyásolja, hogy egy erős zajhatás mekkora kárt tesz a hallásunkban.
- Minden zaj vagy hang, mely 85 decibelnél erősebb, károsíthatja a hallásunkat. Természetesen minél nagyobb a hangerő, annál jelentősebb kockázatot jelent a hallásra. Egy MP3-lejátszónak akár 105 decibel is lehet a maximális hangereje, nem véletlen, hogy ezek a kis találmányok az egyik legnagyobb kockázatot jelentik a hallásra, különösen a fiataloknál, akik naponta órákon át fülhallgatóval hallgatják a zenét.
- A zajforrástól való távolság is befolyásolja az ártalmas hatásokat, természetesen minél távolabb vagyunk egy erős zajtól vagy hangtól, annál kisebb a kockázat.
- A zaj annál veszélyesebb, minél tovább vagyunk annak kitéve. A 110 dB vagy annál erősebb zaj, már 1 perc múltán is okozhat károkat, de 100 dB-nek sem tehetjük ki magunkat 15 percnél tovább. Ám a 85dB –es zajterhelés is fokozatosan ronthat a halláson, ha hosszú időn át, rendszeresen ilyen zajterhelésű környezetben tartózkodunk.
Hallásunk védelme érdekében tehát vegyük lejjebb a hangerőt, távolodjunk el az erős zajforrásoktól, és ha ez nem lehetséges, használjunk jó minőségű füldugókat.
Forrás: noisyplanet.nidcd.nih.gov