Minden harmadik 60 év feletti személynél észrevehető valamilyen szintű halláskárosodás, ez az egyik leggyakoribb betegség az idősebb felnőtteknél. A legtöbb felnőtt 5-15 évet is képes várni, mielőtt segítséget kérne a hallásvesztéshez. Azonban minél előbb fordulunk szakorvoshoz segítségért, annál könnyebb kezelni.
Ugyanez a helyzet a gyermekek kezeletlen hallásvesztésével. Kutatások kimutatták, hogy azok a babák, akiknél a halláskárosodást érzékelik, és időben kezelni kezdik, 6 hónapos korukig, nagyobb valószínűséggel tanulják meg az alapvető beszéd és nyelvi készségeket, mint a kezeletlen halláskárosodásúak.
A kezeletlen halláskárosodással élő gyermekek és felnőttek nagy veszélynek vannak kitéve társadalmi helyzetekben:
A kezeletlen halláskárosodás pszichológiai tényezői gyerekeknél és felnőtteknél egyaránt nagyobb dühkitöréseket, alacsony önbizalmat, frusztrációt, zavarodottságot, depressziót eredményez. A felnőtteknél tapasztalható időszakos szomorúság, fáradtabbnak érzik magukat, mert hallani és megérteni mindent számukra különösen fárasztó fizikailag is.
Szerencsére a legtöbb ilyen probléma megoldódik a halláskárosodás kezelésének megkezdésekor. A szakemberek szerint a halláskárosult gyermekek, akiknél időben észreveszik és kezelni kezdik a problémát, ugyanolyan jól fejlődnek, mint társaik, ez pozitívan hat önbizalmukra, társadalmi interakcióikra és tudományos sikereikre.
A felnőtteknél hasonló sikereket eredményez a kezelés. Tanulmányok szerint a hallássérültek 73%-a, rokonaik 41%-a vélte úgy, hogy a hallókészülék használata javított a családi kapcsolatukon.
Forrás: Healthy Hearing
2014 © Minden, ami hallás Impresszum | Adatvédelem | Állásajánlat