A Centers for Disease Control and Prevention (CDC) szerint az amerikaiak majdnem fele naponta szed vitaminokat vagy valamilyen táplálékkiegészítőt. Az idősebb nők manapság több kalciumpótlót vesznek be, mint korábban. A fogyasztásról szóló jelentések becslései szerint a kiegészítőkkel foglalkozó cégek 27 milliárd dollár bevételre tesznek szert.
A vitaminok fontosak az általános egészséghez, és bizonyos fajtái - mint a cikkben felsoroltak - különösen jót tesznek a hallás egészségének.
A C-vitamint antioxidánsnak tekintik, ezért úgy vélik, segít megakadályozni a csigában lévő szőrsejtek károsodását. Az erős immunrendszer is rengeteget számít a fertőzések elleni küzdelemben, beleértve a belső fület érintőeket.
Hatékonyabban megelőzhető a zaj okozta halláskárosodás. A University of Michigan Kresge Hearing Research Institute tudósai készítettek tanulmányt 2008-ban egy A, C és E vitaminból, valamint magnéziumból álló koktél használatával. Ezt a vitaminkoktélt laboratóriumi vizsgálat során állatoknak adták, melyeket aztán zajos környezetnek tettek ki. Megállapították, hogy 80%-uk nem szenvedett zaj okozta halláskárosodást. A kutatók már folytatnak olyan vizsgálatokat is, melyekben embereken alkalmazzák ezt a vitaminkoktélt.
Elsősorban a citrusféléknél jellemző a magas C-vitamin tartalom, mint a narancs vagy a grapefruit.
Amellett, hogy antioxidáns, az E-vitamin javítja a vérkeringést. Beleértve a belső fül szőrsejtjeihez futó erekben lévő keringést. Akárcsak az általános egészségi állapothoz, a hallás megfelelő működéséhez is elengedhetetlen a jó keringés.
E-vitaminban gazdag a mandula, a napraforgó olaj és a mogyoróvaj.
A D-vitamin felelős a csontok egészségéért, így a belső fül apró csontjainak épségéért is. A D-vitamin hiánya okozhat csontritkulást, abnormális csontnövekedést a belső fülben pl., ezúton vezethet hallásvesztéshez és siketséghez.
Sokféle hal (lazac, tonhal, makréla) és a tej tartalmaznak D-vitamint.
Tanulmányok igazolják, hogy a B12 vitamin hiánya fokozza a zaj okozta halláskárosodás esélyét és a fülzúgás, fülcsengés kialakulását. A The American Journal of Clinical Nutrition 1999 márciusában közzétett kutatása azt mutatja, hogy a B12 vitamin hiánya - különösen alacsony folsav szint mellett - is felelős a presbycusis, vagyis a korral járó halláscsökkenés kialakulásáért.
A napraforgómag, a spenót és a mandula gazdag B12 vitaminban.
A tanulmányok azt mutatják, hogy a vitaminhiány hozzájárulhat a különböző egészségügyi problémákhoz. A kiegyensúlyozott étrend a legjobb módja annak, hogy kellő mennyiségű tápanyagot vigyünk be szervezetünkbe a hatékony működéshez. Mielőtt bármilyen vitamint vagy táplálékkiegészítőt szednénk, kérdezzük meg róla háziorvosunkat.
Forrás: Healthy Hearing
2014 © Minden, ami hallás Impresszum | Adatvédelem | Állásajánlat