Vajon vészhelyzet esetén mire ébred fel gyorsabban egy gyermek? Az édesanyja hangjára vagy a füstjelző sziréna riasztására?
Az egyesült államokbeli Columbus Gyermekkórház egy korábbi tanulmánya arra hívja fel a figyelmet, hogy a füstjelző egy olyan riasztóeszköz, mely nem feltétlenül ugyanolyan hatékony gyermekeknél, mint felnőttek esetén.
A jelenséget kutató vizsgálatban huszonnégy 6-12 év közötti gyermek vett részt. Egy kivételével mindegyik felébredt az édesanyja felvételről lejátszott hangjára, mely először a gyermek nevét szólította, majd arra utasította, hogy keljen fel az ágyból, és hagyja el a szobát. A riasztó hangjára ellenben csak tizennégyen ébredtek fel. Az a gyermek, aki az anyja hangjára nem kelt fel, a riasztó hangjára sem reagált.
A gyerekek átlagosan 20 másodperc alatt ébredtek fel édesanyjuk hangjára, míg a riasztó esetében a reakcióidő ennek többszöröse, 180 másodperc volt. A hangerő mindkét hangforrásnál egyaránt 100 decibel volt.
A kutatók egyelőre nem biztosak abban, hogy miért bizonyult hatékonyabbnak az édesanya szólongatása, mint a riasztó, és hogy ez az eredmény az anya hangjának vagy a saját néven való szólításnak volt-e köszönhető.
2014 © Minden, ami hallás Impresszum | Adatvédelem | Állásajánlat