A testmozgás legfontosabb előnyei a hallásra
Számos kutatás kimutatta a rendszeres testmozgás hallásra gyakorolt pozitív hatását. Jóllehet, sok esetében nincsen rá pontos magyarázat, a kedvező összefüggések megkérdőjelezhetetlenek.
- a testmozgás segíti elérni és fenntartani az ideális testsúlyt, ami a jó halláshoz is igen fontos. Ha testtömeg-indexünk, azaz a BMI, 25 vagy annál nagyobb, jelentősen megnő az esélyünk arra, hogy romlani fog a hallásunk. A pocak is rizikófaktor, ha 88 cm-nél nagyobb a derékbőségünk, fokozottabban számíthatunk halláscsökkenésre. A túlsúly káros hatása többféleképpen is magyarázható: lehetséges, hogy az alacsony oxigénszint, vagy a zsírsejtek által termelt szabad gyökök növelik a kockázatot, de az is elképzelhető, hogy a gyulladásgátló adiponektin hormon csökkent termelődése áll a háttérben.
- a rendszeres testmozgás nem csupán a szív és vesék működésére fejti ki jótékony hatását, hanem ezáltal a hallószervünk egészségét is segíthet megőrizni. Egészen pontosan a belső fülben található csiga működésére hat kedvezően: a vérkeringés javítása, a hallószőrök jobb oxigénellátása, a méreganyagok és szabad gyökök felhalmozódásának gátlása, és a zajhatások okozta károk mérséklése által.
Csak akkor kell a testmozgás esetében halláskárosodástól tartanunk, ha a fitneszteremben túl hangosan szól a zene.